Certification

Profesjonalne Stowarzyszenie Instruktorów Nurkowania

Historia PADI
Historia – Dwóch przyjaciół i pomysł

W 1966 roku dwóch przyjaciół z Illinois przy butelce Johnnie Walkera marzyło o PADI®, największej na świecie organizacji nurkowej. Oto historia PADI. John Cronin, sprzedawca sprzętu nurkowego dla amerykańskich nurków, oraz Ralph Erickson, edukator i instruktor pływania, byli zaniepokojeni branżą nurkową. Uważali, że istniejące wówczas agencje certyfikacji nurkowania były nieprofesjonalne, nie korzystały z najnowszych instrukcji i niepotrzebnie utrudniały ludziom wejście do sportu. John i Ralph wiedzieli, że muszą znaleźć bezpieczniejszy i łatwiejszy sposób, aby ludzie nauczyli się „oddychać pod wodą”.
W 1966 roku John przywiózł butelkę Johnnie Walker Black Label i 30 dolarów do mieszkania Ralpha w Illinois, Morton Grove, USA. Zdecydowali, że czas założyć organizację nurkową. John nalegał, aby słowo „profesjonalny” było w imieniu firmy. Ale Ralph chciał „stowarzyszenia instruktorów nurkowania”. Po kilku rundach Szkotów narodził się akronim PADI: Professional Association of Diving Instructors. A także jego cel: aby dać większej liczbie osób szansę na cieszenie się podwodnym światem, oferując odpowiednie, instruktażowe szkolenie nurkowe, które szkoli pewnych siebie, regularnych nurków.

Biuro podziemne

Wstępne spotkania odbyły się w kilku restauracjach w Morton Grove i Niles w stanie Illinois. W ciągu kilku miesięcy Cronin, w swoim domu przy Main Street w Niles, ukończył część piwnicy, która stała się siedzibą PADI. Zatrudnił sąsiada, który został sekretarką na pół etatu. Jego syn Brian napełniał i sklejał koperty.

Płonące logo

Kiedy z pasją dyskutowali o projekcie logo, John wspomniał, że chce czegoś eleganckiego, czegoś w stylu National Geographic. Kilka lat później w wywiadzie Ralph powiedział, że pomysł zmienił sposób, w jaki postrzegał tę małą „dwuosobową operację”. W tym momencie widział wspaniałą przyszłość dla PADI. Ralph był odpowiedzialny za zbudowanie pierwszego logo PADI: nurka z latarką na kuli ziemskiej. To logo zostało później uaktualnione do słynnego teraz logo PADI.

Wzrost PADI

We wczesnych latach PADI rosło powoli. W 1967 PADI wprowadziło wymagania dotyczące certyfikacji nurka do nurkowania rekreacyjnego, zaawansowanego kursu nurkowania i pierwszych specjalistycznych programów nurkowych. Pod koniec lat 60. PADI liczyło 400 członków, ale wciąż była to niewielka grupa nurków. Cronin pojechał więc na ogromną wystawę National Association of Sports Equipment w Nowym Jorku. Tam poznał Paula Tzimoulisa, który później został redaktorem magazynu Skin Diver. Paul zasugerował, aby PADI umieściło zdjęcie nurka na karcie certyfikacji. W 1968 r. PADI wyprodukowała pierwszą kartę pozytywnej identyfikacji (PIC) ze zdjęciem nurka. To było strategiczne posunięcie, które pomogło PADI zdobyć globalne uznanie. Cronin został awansowany na kierownika sprzedaży w US Divers i przeniósł się z rodziną do Huntington Beach w Kalifornii.

Później w 1970 roku biuro PADI przeniosło się do Kalifornii. Erickson opracował modułowy program szkoleniowy, który zaczął odnosić sukcesy. W 1972 r. zainicjowano certyfikację PADI Open Water Diver jako podstawowy stopień nurka, przy czym nurek OWD musiał wykonać dwa razy więcej wymaganych nurkowań na wodach otwartych, niż miało to miejsce wcześniej na poprzednich kursach. Pod koniec lat 70. i na początku 80. PADI zaczęło tworzyć własne zintegrowane multimedialne materiały szkoleniowe dla studentów i instruktorów dla każdego kursu osobno. Ten rozwój przyniósł PADI niesamowity okres wzrostu i stał się unikalnym systemem, różniącym się od innych agencji nurkowych.

Pod koniec lat 80. PADI stała się wiodącą na świecie organizacją szkolenia nurkowego. Ponieważ tak wiele nowych osób poznało tę aktywność, wszyscy w PADI czuli się odpowiedzialni za nauczenie nurków, jak zachowywać się w podwodnym świecie. Cronin wiedział, że PADI ma obowiązek chronić środowisko morskie. Fundacja PADI AWARE powstała z prawdziwego zainteresowania ochroną środowiska. John Cronin powiedział:
„Chcemy czuć, że nasze dzieci, ich dzieci i przyszłe pokolenia będą mogły cieszyć się podwodnym światem, który dał nam tak wiele. Ludzkość stoi przed wieloma poważnymi wyzwaniami, ale to jest właśnie rola dla nas, nurków. Jeśli nurkowie się nie bawią aktywna rola w ochronie królestwa wodnego, więc kto?”

John Cronin zmarł w 2003 roku. Jego przyjaciel i współzałożyciel PADI Ralph Erickson zmarł trzy lata później. Z dumą nosili latarkę PADI przez wiele lat, zanim oddali ją w ręce dzisiejszego pokolenia profesjonalistów PADI, którzy kontynuują swoją wizję i sprawiają, że świat nurkowania jest dostępny dla ludzi.

W 2016 roku PADI obchodziło swoje 50. urodziny i potwierdziło swoje wieloletnie zaangażowanie w ochronę zdrowia naszych oceanów. PADI kontynuuje dziedzictwo Cronina w trosce o środowisko.

Misja

Stwórz miliard nurków niosących pochodnię z pragnieniem odkrywania i ochrony oceanu.

Cele

Osiągnij równowagę między ludzkością a oceanem.

Zespół PADI kierowany przez dr. Drew Richardson
Prezes i dyrektor generalny

[/ vc_column_text][/ vc_column][/ vc_row]